müze kart nasıl alınır

Aydın Gezilecek Yerler & Yeme İçme Önerileri

Aydın Didim, Kuşadası gibi tatil cennetleriyle, güzel plajları, antik kentleri ve doğasıyla nasıl bir tatil planlıyorsanız size onu vadediyor. Biz Aydın için Mart ayında bir hafta sonu 2 günlük dolu dolu bir program hazırladık kendimiz için. Ve Aydın’da gezilecek yerlerin birçoğunu görme fırsatımız oldu. Aydın gezilecek yerler dağınık halde ve birbirlerine uzak mesafede olduğu için rota çizmek zor olabilir. Eğer Muğla tarafından Aydın’ı gezmeye başlayacaksanız bizim gezdiğimiz sıralamayla gezebilir ya da tam tersten başlayıp, bizim başladığımız yerde bitirebilirsiniz gezinizi. O halde bakalım Aydın gezilecek yerler listesinde neler varmış 🙂

1. Gün

DİDİM/AKBÜK
aydın gezilecek yerler didim akbük

Gürültüden uzak, sakin, huzurlu bir tatil bölgesi Didim Akbük. Yazın gelirseniz bolca denize girip, tekne turuna katılıp, su sporları yapabilirsiniz. Didim Akbük’te mavi ile yeşil birbirine kavuşmuş. Bazı plajlarında şemsiyeye gerek yok ağaçlar bu hizmeti size sağlıyor 🙂 Didim Akbük’te Saplı Ada’yı görebilirsiniz. Bir yarımada olan Saplı Ada’nın kıyıya uzantısı var yani adaya yürünebiliyor. Biz güzel havanın tadını çıkarıyor Öyküm Ekmek’de güzel bir kahvaltıyla eşsiz güzellikteki manzaraya ve lezzetlere doyarak 2 günlük gezimize güzel bir başlangıç yapıyoruz. Bu arada Didim Akbük dememin nedeni Muğla Akyaka’daki Akbük ile karışıklık olmasın diye.

Öyküm Ekmek
Adres: Akbük Mahallesi, 1001. Cd., 09270 Didim/Aydın
Telefon:0532 573 61 30

DİDYMA ANTİK KENTİ VE APOLLON TAPINAĞI
didim apollon tapınağı aydın gezi rehberi
didim apollon tapınağı medusa

Antik çağlarda insanlar büyü, fal, kehanet gibi şeylere çok inandıkları ve hayatlarını bu yönde geliştirdikleri için Didim Apollon Tapınağı bir kehanet merkezi olarak inşa edilmiş. Apollon mitolojide müziğin, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı, kehanet yapan, bilici tanrıdır. Apollon Tapınağı adını bu tanrıdan alıyor.

Didim’in sembollerinden Medusa, Apollon Tapınağında yer alıyor. Medusa, Yunan mitolojisinde Gorgonadı verilen üç kız kardeşten birisidir. Yeraltı dünyasının canlı ve zehirli olan yılanlı saçlara sahip dişi canavarlarıdır Gorgonlar. Diğer iki kardeş olan Euryale ve Stheno‘nın aksine Medusa ölümlüdür ve gözleri ile bakanı taşa çevirdiğine inanılır. İnsanların kahramanı Pergeus, Gorgonların kafalarını kesmekle görevlendirilir, Medusa ölümlü olduğu için yalnızca onun kafasını kesebilmiştir.

Didim Apollon Tapınağına giriş ücreti 15 TL, müze kart ile ücretsiz gezebilirsiniz.

MİLET MÜZESİ VE ÖREN YERİ
milet müzesi ve ören yeri aydın gezilecek yerler

Milet müzesi ve örenyeri birbirine çok yakın konumda bulunuyor ancak girişleri farklı ve ayrı ayrı giriş ücretleri var. Milet Müzesi giriş ücreti 12 TL, müze kart geçerli. Müzede Apollon Tapınağı, Miletos ve Priene’den çıkarılan eserler sergileniyor. Ören yerine giriş ücreti de 12 TL ve burada da müze kart geçerli. Günümüze sağlam ulaşmış yapılar tiyatro ve faustina hamamı. Hamamdaki havuzda bulunan nehir tanrısı Meandros ve aslan heykelleri kopya, orijinalleri ise Milet Müzesinde.

Aydın gezilecek yerler kısmına devam etmeden burada küçük bir başlık açıp Didim gezilecek yerler kısmını maddeler halinde yazıyorum. Çünkü sadece Didim’e geldiyseniz elinizin altında bulunsun diye düşündüm:)

DİDİM GEZİLECEK YERLER LİSTESİ
 • Didim Akbük
 • Saplı Ada
 • Didyma Antik Kenti ve Apollon Tapınağı
 • Milet Müzesi ve Ören Yeri
 • Altınkum Plajı
 • Manastır Koyu
 • Cennet Koyu
 • Bafa Gölü Tabiat Parkı

     Didim sonrası Aydın gezilecek yerler listesine devam.

PRİENE ANTİK KENTİ
priene antik kenti aydın gezilecek yerler

Samsun Dağı’nın sert yamaçlarına kurulu Priene antik kenti dışarıdan gelen saldırılara karşı oldukça korunaklı bir konumda bulunuyor. Priene antik kenti döneminde bir liman kentiyken Menderes nehrinden yayılan alüvyonlar nedeniyle kilometrelerce kara içinde kalmış. Ormanın içinde eşsiz güzellikte bir antik şehir. Yürüyerek çıktığınız yol yokuş olsa da gitmeye değer. Priene Antik Kenti giriş ücreti 6 TL. Müze kart geçerli. Konum burada.

ZEUS MAĞARASI
zeus mağarası Aydın gezilecek yerler

Kalkerli kayaçların yeraltı suları tarafından aşındırılması sonucu oluşmuş bu mağarayı rotanıza mutlaka ekleyin. Aracınızı park ettikten sonra biraz yürüyerek ve küçük bir patikadan inerek mağaraya ulaşıyorsunuz. İçerisinde oluşan su birikintisi alan olarak çok geniş değil ama bazı yerler oldukça derin görünüyor. Yaz-kış ortalama 5 derece sıcaklığa sahip olan mağarada yazın yüzüp serinleyebilirsiniz. Zeus Mağarasına gelmişken çok yakın konumda bulunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkını da gezebilirsiniz. Bizim de planlarımızda vardı ancak saat 17.30 da kapandığı için yetişemedik.

AYDIN ZEUS MAĞARASI EFSANESİ: Efsaneye göre Zeus, kardeşi Posedion’u kızdırır. Posedion ise denizler, depremler ve atlar tanrısıdır. Onu kızdırdığında Posedion’un elindeki Trident denen üç dişli yabanın gazabından korunmak için bu mağaraya saklanır ve dinlenirmiş. Çünkü Posedion o güçlü yabayı kullandığında depremleri meydana getirebilecek güce sahip bir tanrıymış. Bu efsaneden buranın adı Zeus Mağarası kalmış.

KUŞADASI
aydın gezilecek yerler kuşadası

Aydın Kuşadası arası yaklaşık 130 km yani araçla iki saat sürüyor. Kuşadası için aslında başlı başına bir rehber hazırlanması lazım.Bunu gerçekten hak ediyor bence. Ama biz gün batımına yetiştiğimiz için yalnızca Güvercinada Kalesini görüp ayrılıyoruz Kuşadasın’dan. Aklımız burada kalıyor tabi, havalar ısınsın ilk iş Kuşadası’na tekrar gelinecek. Biz yine de Kuşadası gezilecek yerler listesini şuraya bir çıkartalım.

KUŞADASI GEZİLECEK YERLER
 • Güvercinada Kalesi
 • Dilek Yarımadası
 • Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı
 • Kale İçi Camii
 • Kadınlar Plajı
 • Davutlar
 • Kurşunlu Manastırı
 • Roma Hamamı
AYDIN MERKEZ
aydın merkez aydın'da ne yenir

Kuşadası sonrasında kendimizi Aydın merkeze atıyoruz. Artık tüm gün gezip yorulmuş olduğumuz için önce yemek sonra uyku ihtiyacımız sinyal vermeye başlıyor. Aydın’da ne yiyelim diye düşünenlere Italiana Fabbrica’yı kesinlikle tavsiye ederim. Aydın merkezde 2 şubesi, Nazilli ve Denizli’de birer şubesi bulunuyor ve menüdeki her şey çok lezzetli gözüküyor. Biz kocaman bir hamburger ve müthiş bir pizza yedik. Sonuç enfesti.

Adres: Cuma Mahallesi, Doğu Gazi Blv. No:106, 09010 Aydın Merkez/Aydın

Italiana Fabbrica
Website: http://www.italianafabbrica.com/
Telefon: 0(256) 212 87 86

Aydın merkezde konaklama seçeneği düşünenlere memuriyet durumunuz varsa Aydın Polis Evi’ni tavsiye ediyorum. Otel konforunda, konakladığım en iyi Polis Eviydi diyebilirim. Önceden rezervasyon şart.

2. Gün

AYDIN ARKEOLOJİ MÜZESİ
Aydın Arkeoloji Müzesi aydın gezi rehberi

Aydın gezilecek yerler listesine devam ediyoruz ve Aydın’da 2. günümüzün ilk durağı Aydın şehir merkezinde bulunan Arkeoloji Müzesi oluyor. Aydın’daki çevre antik kentlerden çıkarılan eserleri görebileceğiniz müzenin giriş ücreti 10 TL, müze kart ile müzeyi ücretsiz gezebilirsiniz. Müzenin konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri
Kış Sezonu:  2 Ekim – 15 Nisan arası
Müze, 08:00 – 17:15 arası ziyaret edilebilir.

Yaz Sezonu: 15 Nisan – 2 Ekim arası
Müze, 08:00 – 18:45 arası ziyaret edilebilir.

TRALLEIS ANTİK KENTİ
Tralleis Antik Kenti aydın gezi turu

Tralleis antik kenti, Aydın şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunuyor. Burada ayakta kalan en önemli yapı döneminin kültür,spor ve eğitim merkezi Gymnasium’a ait olan Üç Gözler. Roma dönemine ait bir hamam, tiyatro, agora, stadium kentin diğer yapılarından. Antik kentte kazı çalışmaları hala devam etmektedir. Tralleis Antik Kentine giriş ücretsiz.

ÇAKIRBEYLİ KÖYÜ
çakırbeyli köyü aydın nerelere gidilir

Biz köyün içine kadar gitmedik. Yol üzerinde bulunan Cafe Begonvil’de kahvaltı yaptık. Bir köy evi bahçesinde serpme bir köy kahvaltısıyla güne başlamak gibisi yok 🙂 Mis gibi havada iyice iştahımız açıldı ve masadakileri afiyetle silip süpürdük.

Cafe Begonvil
Adres: Çakırbeyli Mahallesi Merkez Sokak No 222 Koçarlı, 09970 Koçarlı/Aydın
Telefon: (0256) 775 22 86

Çakırbeyli köyünde her Pazar günü organik bir köy pazarı kuruluyormuş. Belki yakınlardayken görmek istersiniz diye ekleyelim ve devam edelim.

NYSA ANTİK KENTİ
nysa antik kenti aydın gezilecek yerler

Nysa Antik Kenti Karia bölgesinin önemli bir kenti. Kent, Aydın – Denizli karayolu üzerinde Aydın’ın 30 km. doğusunda Sultanhisar İlçesi’nin 3 km. kuzeybatısında yer alıyor. Nysa antik kenti doğa içinde bir kent. Bahar gelmiş her yer yemyeşil, papatyalar, laleler, piknik yapan aileler derken tarihi kadar doğası da etkiledi beni. Tiyatrosu günümüze epey sağlam ulaşmış, sahnenin arka tarafındaki frizler kopya olanlar, orijinalleri Aydın Arkeoloji Müzesinde 2. katta sergileniyor. Kentteki bir diğer ayakta kalmış yapı kütüphane. Efes Celsus kütüphanesinden sonra Anadolu’nun en iyi korunmuş antik çağ kütüphanesi. Meşhur coğrafyacı Strabon bu kentte eğitim almış. Nysa antik kentine giriş için herhangi bir ücret ödenmiyor.

YENİPAZAR
aydın yenipazar elmas pide

Aydın’ın pideleriyle nam salmış ilçesi Yenipazar sıradaki durağımız oluyor. Bunun için bizim tercihimiz Elmas Pide. Hem geleneksel lezzetleriyle hem modern mekanıyla misafirlerini oldukça güzel ağırlayan mekanda çeşit çeşit pidelerin tadına bakıyoruz. Yumurtalı, kapalı peynirli, yuvarlak kıymalı ve kapanış için dillere destan tahinli pideyle damağımız bayram ediyor. Ünlendiği kadar varmış Yenipazar pideleri, kesinlikle tavsiye ederim 🙂

Elmas Pide
Adres: Hükümet Mahallesi, 09350 Yenipazar/Aydın
Telefon: (0256) 361 21 12

13)APHRODISIAS ÖREN YERİ
aydın Aphrodisias antik kenti

Afrodisias antik kenti Aydın’ın Karacasu ilçesinde yer alıyor. Adını aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodite’den alan kent bizim en merak ettiklerimizden biriydi. Girişte sizi müze karşılıyor ve ören yerinden çıkan tüm akıl almaz güzellikte eserler burada sergileniyor. Müzede o dakar çok eser var ki gerçekten Afrodisyas’ın önemini bu eserlerden anlıyorsunuz. Kent mermer yataklarına yakın konumda bulunduğu için heykeltıraşlık alanında ustalaşmışlar ve Aphrodisias stili denen bir sanat ekolü haline gelmişler. Kentte, Tetrapylon Kapısı, Tiyatro Sahnesi, Aphrodite Tapınağı, Hadrian Hamamı, Stadyum gibi birçok yapıyı görebilirsiniz. Afrodisias ören yerine giriş ücreti 20 TL, müze kart burada da geçerli.

Afrodisias Antik Kenti’nin Keşfi: Ünlü fotoğraf sanatçısı olan Ara Güler Aydın’da bir gün yolunu kaybeder ve tesadüfen bu köye yolu düşer. Köyde gezinirken sütun ve taşların farkına varır, fotoğraflar çeker ve konuda uzman bir kişiye danışır fakat hiç ilgi görmez. Vazgeçmez, fotoğrafları bu kez ABD’de de bir dergiye yollar. Daha çok fotoğraf isterler. Gerekli resmi izinleri ayarlar ve kazı çalışmalarına başlanır. Şehirdeki ilk kazı 1904 senesinde yapılmış. Günümüzde de New York ve Oxford Üniversitesi ortak çalışmalarıyla konuya öncülük etmeye devam ediyorlar.

Son olarak Prof. Dr. Kenan Tevfik Erim’den bahsetmem lazım (d. 13 Şubat 1929 – ö. 3 Kasım 1990). Afrodisias’ın ortaya çıkmasında büyük emeği olan ve ismi Afrodisias (Aydın’ın Karacasu ilçesi Geyre beldesi) kazıları ile özdeşleşmiş Türk arkeoloğumuzun mezarı kentin içinde bulunmaktadır.

ARAPAPIŞTI KANYONU
Arapapıştı Kanyonu aydın gezilecek yerler

Aydın gezimizin son noktası olan Arapapıştı Kanyonu. Aphrodisias Antik kentine yaklaşık 1.30 saat uzaklıkta bulunuyor. Yol gerçekten zorlayıcı bir yol ama ! 1.30 saat yol geldiğinizde kanyonun yanına ulaşıyorsunuz. Siz de bizim gibi kanyonu yukarıdan gören tepeye çıkmak niyetindeyseniz buradan 45 dk daha yol gitmeniz gerekiyor. Bunu göz önünde bulundurun. Biz yine gün batımına kaldığımız ve hava kararacağı için tepeye çıkamadık. Saat 17’yi geçtiği için kanyondaki tekne turlarına da katılamadık. Bizim gibi bir rota çizmeyi planlıyorsanız burayı dahil etmeniz çok da mantıklı olmayabilir. Ya da gün içinde gezdiğimiz yerlerden birini çıkarıp vakit artırabilirsiniz. Tercih sizin 🙂

Efeler şehri Aydın’ı gezmek ve Aydın gezilecek yerler listesinin çoğuna tik atmak benim için oldukça keyifliydi. Tüm seyahatlerimi anlık takip etmek için beni instagramdan ve tüm seyahat yazılarımı okumak için bujuyollarda.com dan takip edin olur mu ? 🙂

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.