uşak gezilecek yerler

Uşak Gezilecek Yerler | Güncel ve Detaylı Liste

Efsane bir Uşak Gezilecek Yerler yazısı sizi bekliyor. Üstün’le kafa kafaya verip Cumayı hafta sonu ile birleştirerek 3 günlük bir Uşak gezisi planladık ve Uşak’ın altını üstüne getirdik. Uşak’ın küçük olduğuna bakmayın gezilecek yerleri oldukça fazla. Tarihi yerlerden tutun doğa harikası yerlere Uşak gezilecek yerler listesinde birçok güzellik var. Uşak’a gitme noktasında tereddütleriniz varsa bu yazıyı okuduktan sonra kafanızda eminim soru işareti kalmayacak. O zaman gelsin Uşak’ta Gezilecek Yerler listesi…

İçindekiler:

UŞAK GEZİLECEK YERLER

Yukarıda bahsettiğim gibi Uşak gezilecek yerler listesi için biz 3 gün zaman ayırdık ve bu süre bize ucu ucuna yetti. Yani Uşak kaç günde gezilir derseniz bence 3 gün tam yeterli süre olur. Peki bu 3 günü gezilecek yerlere nasıl böldük ondan bahsedeyim. Bu 3 günü gezilecek yerlerin birbirine yakınlığına göre bölüştürdük. Bölüştürmeyi yaparken Muğla’dan geldiğimizi yani güneyden Uşak’a geldiğimizi hesaba katarak böyle bir program yaptığımızı da söyleyeyim. 3 günlük Uşak gezi programımız aşağıdaki gibiydi. Hiç sarkma yapmadan günü gününe nokta nokta buraları gezdik.

1. Gün Uşak Gezilecek Yerler Programımız

CLANDRAS KÖPRÜSÜ – PEPOUZA ANTİK KENTİ – ULUBEY KANYONU – BLAUNDOS ANTİK KENTİ

2. Gün Uşak Gezilecek Yerler Programımız

ÇAKALOZ CAMİ – İSMET PAŞA CADDESİ – UŞAK BEDESTENİ – CİMCİM ÇEŞMESİ – TARİHİ UŞAK EVLERİ – PAŞA HANI – UŞAK ULU CAMİ – BURMA CAMİ – UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ – UŞAK HALI KİLİM MÜZESİ – UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ – UŞAK KENT TARİHİ MÜZESİ – UŞAK TREN GARI – ATAPARK

3. Gün Uşak Gezilecek Yerler Programımız

HUZUR PARKI – TAŞYARAN VADİSİ – KULA PERİ BACALARI (BONUS GEZİLECEK YER)

Bu 3 günlük süre bize tam yetti. 1. ve 3. günler (Huzur Park hariç) Uşak çevresinde gezilecek yerleri tamamladık. 2. gün ise Uşak merkezde gezilecek yerleri tamamladık. Hatta 3. gün rotamıza yakın diye Kula Peri Bacalarını bonus gezilecek yer olarak listemize ekledik.:)

Son olarak Uşak gezilecek yerler listesini detaylı anlattıktan sonra Uşak’ta gezilecek en iyi yerler listemi yani favorilerimi yapıp kapanış yapacağım.:) Hadi artık listemize geçelim. İlk durağımız güzeller güzeli Clandras Köprüsü…

CLANDRAS KÖPRÜSÜ (CLANDRAS BRIDGE)
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak’a Muğla tarafından geldiğimizden ilk durağımız Clandras Köprüsü oldu. Resmi kaynaklarda bu köprü Cılandıras Köprüsü olarak geçiyor. Clandras Köprüsü Uşak’ın Karahallı ilçesi sınırlarında yer alıyor. Burası aslında zamanında su kemeri olarak yapılmış yani köprü amaçlı değil. Roma döneminde MS 2. yy’da yapılan bu su kemeri buraya yaklaşık 1 km uzaklıkta bulunan ve bizimde 2. durağımız olan Pepouza Antik Kentine Banaz Çayı üzerinden su taşımak amacıyla yapılmış.

Clandras Köprüsü’nün uzunluğu 24 metre iken genişliği 1,75 metre. Tarihi Clandras Köprüsü’nün ayakları dağ kayalıklarına dayandırılarak yapılmış. Osmanlı döneminde restore edilen köprünün 2012 yılında kilit taşlarından birinin yerinden oynamasından dolayı restore edilmiş. Yine de yaklaşık 2000 yıllık bir yapının günümüze kadar kavuşması gerçekten çok şaşırtıcı.

Clandras Köprüsü’nün hemen yanında Türkiye’nin ilk hidroelektrik santrali olan Karahallı Elektrik Santrali bulunuyor. Bu santral 1960 yılında kurulmuş ve hala aktif şekilde elektrik üretiyor. Karahallı Elektrik Santralinin toplam kurulu gücü 500 kw. Kesintisiz elektrik üreten bu santral bölgenin az da olsa elektrik ihtiyacını karşılıyor.

CLANDRAS KÖPRÜSÜ PİKNİK ALANI

Clandras Köprüsü’nün hemen yakınında geniş bir mesire alanı bulunuyor. Yöre halkı burayı piknik alanı olarak tercih ediyor ve hafta sonu Clandras Köprüsü mesire alanında pikniklerini yapıyor. Burada oturabileceğiniz bir çok masa var. Bu masaların bazıları köprü manzaralı söyleyeyim.:) Mesire alanının içinde bir büfe ve lokanta mevcut. Ayrıca burada isterseniz girebileceğiniz bir havuz da var. Havuz giriş ücreti 15 TL‘idi. Hafta sonları Clandras Köprüsü piknik alanı çok kalabalık olduğundan belli bir kapasite sonrası buraya araba alınmadığını duyduk.

CLANDRAS KÖPRÜSÜ GİRİŞ ÜCRETİ

Clandras Köprüsü’nün giriş ücreti araç başı 10 TL. Aracınızı içeride park edebileceğiniz yerler mevcut.

CLANDRAS KÖPRÜSÜ NEREDE ?

Clandras Köprüsü Uşak’ın Karahallı ilçesi Paşalar Köyü sınırları içerisinde yer alıyor. Aracınızı park edebileceğiniz yerler mevcut. Clandras Köprüsü’nün yol tarifi ve konumu için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

CLANDRAS KÖPRÜSÜ’NE NASIL GİDİLİR ?

Clandras Köprüsüne nasıl gidilir diye sorarsanız köprüye özel aracınızla gitmekten başka alternatifiniz yok.

NOT: Clandras Köprüsüne geldiğinizde en iyi fotoğrafı çekilmek için köprünün şelale akan tarafına köprü üzerinden geçmeniz gerekiyor. Köprü üzerinden geçtikten sonra kayalar arası 30 metre sonrası yukarıda fotoğraf çekildiğim noktaya ulaşabilirsiniz. Son olarak şelale ilk baharda daha gür akıyormuş aklınızda bulunsun.

PEPOUZA ANTİK KENTİ
uşak'ta gezilecek yerler

Banaz Çayı’nın hemen kenarında bulunan Pepouza Antik Kenti Uşaklılar tarafından bile bilinen bir yer değil. Kime sorduysak orası neresi diye tepki verdi.:) Google’dan konum alıp araçla belli bir yere kadar gittikten sonra yürüyüş yaparak Pepuza Antik Kentine ulaşamadık.:) Çünkü yolu bulamadık. Ama yine pes etmedik, Üstün inat etti ve drone kaldırdı. Dronumuz saolsun antik kenti havadan bize gösterdi ve fotoğraflarını çekti.:)

PEPOUZA ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLGİ
uşak'ta gezilecek yerler

Hristiyanlığın kaybolan mezhebi olan Montanizm Pepouza Antik Kentinde ortaya çıkmış. Yazılı kaynaklara göre kent Pepuza Manastırı olarak adlandırılan Bizans manastırına sahip. Günümüzde Pepuza Manastırında, üç katta altmıştan fazla oda, yemekhane, şapel, mutfak, haç şekilli Bizans grafiti, Bizans çanak çömlekleri bulunmuş. 

PEPOUZA ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ

Pepouza Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti yok.

PEPOUZA ANTİK KENTİ NEREDE ?

Uşak’ta gezilecek tarihi yerler arasında yer alan Pepuza Antik Kenti Banaz Çayı kenarında kalıyor. Konum için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

PEPOUZA ANTİK KENTİNE NASIL GİDİLİR ?

Pepuza Antik Kentini görebilmek için Avgan Karayakuplu köyü arası yoldan Banaz çayının kenarına inen ve Karahallıya doğru giden yolda, dereyi geçen köprüden sonra araçtan inip, dere boyunca doğu yönünde iki kilometrelik keyifli bir yürüyüşle kayalara oyulmuş antik kente ulaşabilirsiniz.Yürümek zor geliyorsa Google’ın araba ile götürdüğü yer sonrası az da olsa yine araba ile ilerleyebiliyorsunuz aklınızda bulunsun.

ULUBEY KANYONU
uşak'da gezilecek yerler
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak gezilecek yerler listemize dünyanın 2. büyük kanyonu olan Ulubey Kanyonu ile devam ediyoruz. Ulubey Kanyonu Uşak’ın Ulubey ilçesi sınırlarında yer alıyor. Aslında buranın orjinal adı Büyük Uşak Kanyonları ama ilçeden dolayı Ulubey diye anılıyor. Ulubey Kanyonu’nun uzunluğu tam 45 km, derinliği ise 50-140 metre arasında değişiyor. Kanyon boyunca antik dönemlerden kalma su kanalları, kaya mezarları ve mağaraları görebilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim Pepouza Antik Kenti de kanyonun içerisinde yer alıyor. Bizi derinden etkileyen bir kanyon oldu. İçerisinden akan derenin kıvrımı gerçekten tam fotoğraflık.

Ulubey Kanyonunda kafe seçeneği oldukça fazla. Kanyon manzaralı bu kafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Burada bir de ters ev bulunuyor. Eğlenceli vakit geçirmek için ters evi ziyaret edebilirsiniz.

ULUBEY KANYONU GİRİŞ ÜCRETİ 2020

Ulubey Kanyonu’nun herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Kanyona ücretsiz girip manzara izleme noktalarından manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

ULUBEY KANYONU CAM TERAS GİRİŞ ÜCRETİ

Ulubey Kanyonunda 2015 yılında hizmete açılan, 135 m2 alana sahip bir cam teras bulunuyor. Alanın zemini kurşun geçirmez camlarla kaplı yani korkmanıza gerek yok. Ulubey Kanyonunda bulunan cam terasın giriş ücreti kişi başı 7,5 TL.

ULUBEY KANYONU GİRİŞ – ÇIKIŞ SAATLERİ

Ulubey Kanyonu’nun cam teras için giriş-çıkış saatleri haftanın her günü sabah 08:00 ile gece 01:00 saatleri arasıdır. Cam terasa girmeyecekseniz istediğiniz saatte kanyona gelebilirsiniz.

ULUBEY KANYONU NEREDE – NASIL GİDİLİR ?
uşak gezilecek yerler

Ulubey Kanyonları Uşak merkeze 30 km uzaklıkta yer alıyor. Uşak’tan Ulubey Kanyonuna dolmuş ile gelebilirsiniz. Kanyonun haritadaki konumu için buraya tıklayabilirsiniz.

BLAUNDUS ANTİK KENTİ
uşak'ta gezilecek yerler
uşak gezilecek yerler

Antik kent aşığı bir çift olarak Blaundus Antik Kenti’ne tam anlamıyla aşık olduk. Gerçekten çok çok güzel bir antik kent burası. Blaundus Antik Kenti Ulubey İlçesinin Sülümenli Köyünde yer alıyor. Halk arasında burası Sülümenli Harabeleri olarak da biliniyor. Konumu manzarası her şeyi ile gerçekten bayıldık buraya. Kentte arkeolojik kazılar devam ediyor. Gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen bir çok yapı var burada. Blaundus Antik Kentinde toplamda bilinen 12 yapı var bunların 4 tanesini görmeniz mümkün diğerleri ise yıkılmış ve gün yüzene çıkartılmayı bekliyor.

BLAUNDUS ANTİK KENTİ HAKKINDA BİLGİ
uşak'ta gezilecek yerler

Blaundus; Büyük İskender’in Anadolu Seferleri’nden sonra Makedonya’dan gelenler tarafından kurulmuş, şehir halkının kendilerine Makedonyalı Blaundus adının verdiği söyleniyor. Büyük İskender’den sonra Bergama Krallığına ardından da Roma İmparatorluğuna bağlanan kentin, Roma döneminde önemi artmış. Derin vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında kale, tapınaklar, tiyatro, stadyum ve kaya mezarları bulunuyor.

BLAUNDUS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ
uşak'ta gezilecek yerler

Blaundus Antik Kenti’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor. Giriş ücretsiz.

BLAUNDUS ANTİK KENTİ NEREDE ?

Uşak şehir merkezine 40 km uzaklıkta bulunan Blaundus Antik Kenti, Ulubey İlçesi Sülümenli Köyün’de bulunuyor. Konum için buraya tıklayabilirsiniz.

BLAUNDUS ANTİK KENTİNE NASIL GİDİLİR ?

Blaundus Antik Kentine özel aracınızla gitmeniz gerekiyor. Kente dönüş yolunda yol toprak oluyor ve kente kadar toprak yoldan ilerliyorsunuz.

ÇAKALOZ CAMİ
uşak'ta gezilecek yerler
uşak'ta gezilecek yerler

Çakoloz Cami ile birlikte Uşak’taki 2. günümüze yani Uşak merkezde gezilecek yerlere geçtik. Uşak merkezde gezilecek yerler birbirine yakın konumda yer alıyor. Hepsini hızlı bir şekilde 1 günde kolayca gezebilirsiniz.

UŞAK ÇAKALOZ CAMİ TARİHİ

Çakaloz Cami Uşak’ın Kurtuluş Mahallesinde yer alan tarihi camilerden biri. 19. yy’da yapıldığı tahmin edilen Çakaloz Cami çeşitli tarihlerde yangın geçirmiş ve onarılmış. Osmanlı camilerinden biri olan Çakaloz Cami batı kültüründen etkilenerek yapılmış. Caminin giriş kısmının üstünde II. Abdülhamid’e ait bir tuğra bulunuyor.

UŞAK ÇAKALOZ CAMİ NEREDE ?

Uşak merkezde bulunan Çakaloz Cami’nin konumu burada.

İSMET PAŞA CADDESİ
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak İsmet Paşa Caddesi araç girişine kapalı Uşak’ın en önemli caddelerinden biri. Burası halk arasında mecburiyet caddesi olarak da anılıyor.:) Uşak’ın kalbinin attığı yer burası. Gezilecek yerlere çok yakın konumda bulunan İsmet Paşa Caddesinde alışveriş yapabilir Uşak’a özgü şeyleri alabilirsiniz. Konum burada.

UŞAK BEDESTENİ
uşak'da gezilecek yerler

Uşak Bedesteni İtalyan bir mimar tarafından 1901’de yaptırılmış. İki katlı ve taş kullanılarak yapılan bina 1980’li yıllarda restore edilerek Sarraflar Çarşısı haline getirilmiş. Avizeleri bizi oldukça etkilese de son yapılan restorasyon çalışması gerçekten çok amatörce. Dükkanları kaplayan basit basit tahtalar gerçekten binanın güzelliğine gölge düşürmüş. Uşak Bedesteni nerede sorusunun cevabı için konum burada.

CİMCİM ÇEŞMESİ
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak merkezde yer alan Cimcim Çeşmesi yol üstü görebileceğiniz ve çeşmeden akan su ile serinleyebileceğiniz bir yer. 1896 yılında yapılan bu çeşme Uşak’ın en eski çeşmeleri arasında yer alıyor. Restorasyon için yeri değiştirilmiş. Ama şu an için bakıma muhtaç.:(

TARİHİ UŞAK EVLERİ
uşak gezilecek yerler

Uşak merkezde gezerken Uşak tarihi evlere denk gelebilirsiniz. Bu evler şu anda Uşak’ta sayı halde. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan eski Uşak evlerini Aybey Mahallesi, Karaağaç Mahallesi, Kurtuluş Mahallesi ve Işık Mahallesi’nde görebilirsiniz.

TARİHİ UŞAK EVLERİNİN ÖZELLİKLERİ & UŞAK TARİHİ EVLER HAKKINDA BİLGİ

Tarihi Uşak evleri genellikle iki katlı yapıya sahip. Birinci katları taştan olan evlerin ikinci katları ahşaptan yapılmış. Uşak’ta sadece 86 tane kalan tarihi evler Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alınmış durumda.

TARİHİ UŞAK EVLERİ NEREDE ?

Rengarenk Uşak tarihi evleri görmek için Aybey, Kurtuluş, Karaağaç ve Işık mahallelerini ziyaret edebilirsiniz. Biz merkezde yürürken karşımıza bu evler çıktı ve bol bol fotoğraf çekildik.

UŞAK PAŞA HANI
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak Paşa Hanı Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından bir Fransız mimara yaptırılmış. Uşak’ın mimari güzelliğini gösteren yapılardan biri olan Paşa Hanı iki katlı yapımında taş kullanılmış. Alt katta içli dışlı dükkanlar ve üst katta 30 kadar dükkan var. Şu anda burada bir otel konaklama hizmeti veriyor. Konum burada.

UŞAK ULU CAMİ
uşak gezilecek yerler

Uşak’ta tarihi camiler bolluğu var. Bu camilerden biri de Ulu Cami. Ulu Cami’nin ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmese de eldeki bilgilere göre cami Germiyanoğlu Beyi II. Alaaddin zamanında yaklaşık 1400 yılında yapılmış. Uşak’ın bilinen en eski camisi olan Ulu Cami de restorasyon çalışmaları yapılmış ama buraya camlı kapı hiç ama hiç yakışmamış. Konum burada.

BURMA CAMİ
uşak'ta gezilecek yerler

Uşak merkezde gezilecek yerler arasında yer alan ve Uşak’ın Küme Mahallesi’nde, Ulu Cami’nin doğusunda bulunan Burma Cami’nin yapılış tarihi kesin olarak bilinmiyor. Minare burması yivli olarak inşa edilen ve adını da bu özelliğinden alan Burma Cami, mimarisinden ziyade minaresindeki burma kıvrımlarıyla dikkat çekiyor.

BURMA CAMİ NEREDE ?

Uşak’ta gezilecek tarihi camiler arasında yer alan Burma Cami’nin konumu burada.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ
uşak'ta gezilecek yerler
uşak'ta gezilecek yerler

Atatürk’ün Uşak’ta kaldığı ev olan Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesine gerçekten tek kelime ile bayıldık. Uşak gezilecek yerler listesinde buranın yeri ayrı oldu bizde. Binanın dıştan görünümü ayrı güzel içerisi ayrı güzel. Gerçekten insan o zamanlara ışınlanıp bu evlerin atmosferinde yaşamak istiyor. Uşak’ta gezilecek yerler listesine burayı kesinlikle alın derim.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ
uşak gezilecek yerler
uşak gezilecek yerler

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi Kurtuluş Savaşı’nın fiilen sonlandırıldığı karargah binasıymış. 1 Eylül 1978 tarihinde açılan müze binası Osmanlı dönemi  yapısı olup İstiklal Savaşından sonra Yunan Baş Komutanı Trikopis’in esir alındığı yerdir. Başkomutan Trikopis esir olmasına rağmen Atatürk tarafından Türk misafirperverliği ile karşılanmış. İki katlı ahşap yapının giriş katında yöresel etnografik malzemeler, eski silahlar, giysiler, takılar ve diğer eserler sergileniyor. Üst katın tamamı Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiş. O dönemden kalma aynalar, sehpalar, koltuklar, Atatürk’e ait yatak odası ve yine Atatürk’e ait giysiler bulunuyor.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi’nin herhangi bir giriş ücreti bulunmuyor.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ ZİYARET SAATLERİ

Müze Pazartesi günü hariç haftanın her günü 08.30-17.30 saatleri arasında açıktır. Girişler ücretsizdir.

UŞAK ATATÜRK VE ETNOGRAFYA MÜZESİ NEREDE ?

Uşak merkezde yer alan Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi’nin konumu burada.

UŞAK HALI KİLİM MÜZESİ
uşak merkezde gezilecek yerler

Uşak Atatürk ve Etnografya Müzesi’ne oldukça yakın bir konumda olan Uşak Halı Kilim Müzesine gittiğimizde müze kapalıydı. Burayı ziyaret edemedik ve oldukça üzüldük. Yine de önünde bir kaç fotoğraf çekilmeden dönmedik.

UŞAK HALISININ ÖZELLİKLERİ
 • Uşak halıları %100 yün kullanılarak üretiliyor.
 • İlmeklerde genelde Türk düğümü uygulanıyor.
 • İplikler %100 doğal kök boya ile boyanıyor.
 • Metrekarede 100 bine yakın düğüm bulunuyor.
UŞAK HALI KİLİM MÜZESİ NEREDE ?

Uşak Halı Kilim Müzesi’nin konumu burada. Gitmeden önce açık olduğunu öğrenmek için arayın derim.

UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ
uşak'da gezilecek yerler
uşak gezilecek yerler
uşak gezilecek yerler

Uşak Müzeleri gerçekten kendini aşmış durumda. Uşak Arkeoloji Müzesi o kadar güzel dekore edilmiş ki kendinizi tarihin derinliklerinde hissediyorsunuz. Uşak Tren Garı’nın hemen yakınında bulunan Arkeoloji Müzesi binası 3 kattan oluşuyor. Müzede 43.000 koleksiyon ve 2000 eser sergileniyor. İlk kat Uşak sınırları içerisinde bulunan arkeolojik eserlere, 2. katta para ve paranın tarihi, son olarak 3. kat ise Lidya dönemine ve Karun Hazinelerine ayrılmış. Karun Hazinelerinin en değerli parçalarından biri olan “Kanatlı Denizatı Broşu” 3. katta sergileniyor.

NOT: Karun Hazineleri 1960’li yılların 2. yarısında Uşak yakınlarından Amerika’ya kaçırılmış ve Kültür Bakanlığı’nın açtığı dava sonucu 1993 yılında ülkemize geri getirilmiştir.

UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ HANGİ GÜNLER AÇIK ?
uşak'da gezilecek yerler
uşak'da gezilecek yerler
uşak'da gezilecek yerler

Pazartesi günleri kapalı olan Uşak Arkeoloji Müzesi’ni haftanın diğer günleri saat 09:00’dan 17:00’a kadar ziyaret edebilirsiniz. Konum burada.

UŞAK ARKEOLOJİ MÜZESİ GİRİŞ ÜCRETİ

Uşak Arkeoloji Müzesi’nin giriş ücreti kişi başı 10 TL. Müze kartı olanlar burayı ücretsiz ziyaret edebilir.

UŞAK KENT TARİHİ MÜZESİ

Uşak Kent Tarihi Müzesi’ne ev sahipliği yapan bina, ilkler şehir olan Uşak için geçmişte önemli bir misyona sahip olmuş. Türkiye’de sokakları aydınlatma maksadıyla elektriğin ilk kullanıldığı şehir Uşak’tır. Uşak’ı aydınlatmak amacıyla ilk kez kullanılan elektrik, bu binada üretilmiş ve dağıtımı yapılmış. Uşak Kent Müzesinde Uşak’ın kronolojik tarihi, coğrafyası, kurtuluş mücadelesi, turizm zenginlikleri, doğal güzellikleri, folklorik değerleri, Uşak tarhanası; belgeler, canlandırmalar, görsel sunumlar ve maketlerle anlatılıyor.

UŞAK TREN GARI
uşak'da gezilecek yerler

Uşak arkeoloji müzesine çok yakın konumda olan Uşak Tren Garı fotoğraf çekilmek için oldukça güzel yapılara sahip. Hazır müzeye gelmişken buraya da uğrayalım dedik. Tren garında bulunan kara trende ya da buradaki evlerin önünde fotoğraf çekilebilirsiniz.

ATAPARK
uşak'da gezilecek yerler

Uşak şehir merkezinde yeşille buluşmak isterseniz Atapark’ı gezebilirsiniz. Atapark’ta bi bina dikmişler ama neye hizmet ediyor biz çözemedik. Burada Karun AVM bulunuyor isterseniz buradan alışveriş yapabilirsiniz. Bir de burada belediyenin işlettiği uygun fiyatları olan güzel bir işletme var aklınızda bulunsun. Atapark’ın içinde tenis sahası, paten kayma pisti, çocuk parkı da mevcut. Atapark’ta yapılacak en güzel şey çimlere yayılıp keyif yapmak.:)

UŞAK HUZUR PARKI
uşak'da gezilecek yerler

Uşak gezilecek yerler listemizde 3. güne merkezde gezmediğimiz bir Huzur Park kaldığı için güne burada başladık. Huzur Parkı Uşaklıların şehir hayatından kaçış noktalarından biri. Biz Huzur Park’a bayıldık. Yeşillikler içindeki atmosferi, parkın içindeki havuz ve havuzdaki kuğular size huzur veriyor. Burada bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Huzur Parkın içinde piknik alanı, havuz, tenis kortu, spor alanı, oyun parkı ve market bulunuyor.

TAŞYARAN VADİSİ
uşak'da gezilecek yerler
uşak gezilecek yerler blog

Ülkemizde bazı güzel yerler hak ettiği değeri bulamamış gibi. İşte Taşyaran vadisi de o yerlerden biri. Kesinlikle daha çok bilinmeyi ve ziyaret edilmeyi hak ediyor. Ben sosyal medyada fotoğraflarını ilk gördüğüm anda vuruldum Taşyaran’a ve epey müddet merakla gideceğim günü bekledim. Ve kavuştuğum an sevdam daha da pekişti. Vadiye ilk geldiğiniz yerde bir mesire alanı var, yukarıda bir gözlem evi bulunuyor buraya çıkıp vadiyi yukarıdan seyredebilirsiniz. Sonrasında kanyonun içine inen basamaklar sizi bekliyor. Hadi inmesi bir şey değil de çıkarken kavurucu sıcak daha da katlanılmaz oluyor benden söylemesi. Aşağı inerken yanınıza su almayı ihmal etmeyin. Vadi daha önce gördüğüm hiçbir yere benzemiyor, müthiş doğa oluşumları var. Kış aylarında su daha yüksek olsa da yazın epey azalmış oluyor. Ayrıca terlikle sandaletle inmeye müsait değil çünkü kayaların üstü kayıyor. Sağlam bir spor ayakkabı tercih etmenizde fayda var. Mutlaka ama mutlaka Taşyaran Vadisi’ni Türkiye’de görülecek yerler listenize ekleyin.

TAŞYARAN VADİSİ GİRİŞ ÜCRETİ
uşak gezilecek yerler blog

Taşyaran Vadisi’nin şuan için giriş ücreti bulunmuyor. Bu doğa harikasını ücretsiz şekilde gezebilirsiniz.

TAŞYARAN VADİSİ NEREDE ?

Uşak-İzmir karayolu 45. kilometresinde yer alan Taşyaran Vadisi Uşak merkez ilçesinin Kısık Köyünde yer alıyor.

TAŞYARAN VADİSİ’NE NASIL GİDİLİR ?

Uşak ile Taşyaran Vadisi arasında 45 km bulunuyor. Buraya gitmenin yolu özel aracınızın olması. Aracınızla Taşyaran Vadisi tabelasını takip edip yaklaşık 1,5 km uzunluğundaki yoldan vadiye ulaşabilirsiniz.

KULA PERİ BACALARI (BONUS GEZİLECEK YER)
uşak gezilecek yerler blog
uşak gezilecek yerler blog

Bildiğiniz üzere Kula Manisa’nın bir ilçesi. Haliyle Kula peri bacaları da Manisa sınırında. Ancak konum olarak Taşyaran vadisi’ne yakın konumda olduğu için burayı da görmeden dönmek istemedik. Ülkemizde peri bacalarının en bilinen örnekleri Kapadokya’da olsa da aslında farklı yerlerde de bu oluşumları görmek mümkün. Kula peri bacaları en tipik ve güzel örnekleri görebileceğiniz yerlerden. Burada çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Kısa vadede gidemeyecekseniz burada çektiğimiz drone videosunu izleyerek gitmiş kadar olabilirsiniz 🙂

KULA PERİ BACALARI GİRİŞ ÜCRETİ
uşak gezilecek yerler blog
uşak gezilecek yerler blog

Kula/ Salihli jeoparkı’nın bir giriş ücreti yok. Alana girdikten sonra seyir terası alanına doğru ilerleyip aracınızı park ettikten sonra manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

KULA PERİ BACALARI NEREDE VE YOL TARİFİ

Manisa ilinin Kula ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan Kula Peri Bacalarına sadece özel aracınızla gidebilirsiniz. Konum burada.

UŞAK’TA PİKNİK ALANLARI

Uşak’ın doğası cennet gibi. Hafta sonu Uşak’ın bir çok yerine kaçamak yapıp güzel piknik alanlarında ailenizle keyifli bir piknik yapabilirsiniz. Bizim Uşak seyahatimizde gördüğümüz ve hoşumuza gidek piknik alanları listesi aşağıdaki gibi.

UŞAK’TAKİ PİKNİK ALANLARI

 • Huzur Parkı
 • Clandras Mesire Alanı
 • Karaağaç Piknik Alanı
 • Fatih Mahallesi Piknik Alanı
 • Çokkozlar Piknik Alanı
 • Korupark
 • Evrendede Mesire Yeri 

Uşak Gezilecek Yerler başlıklı yazım umarım faydalı olmuştur. Uşak ile ilgili diğer yazılarım için aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz. Bir de Uşak’a yakın konumda olan Denizli ili var. Denizli Gezilecek Yerler için ise bu bağlantıma göz atabilirsiniz.

UŞAK MERKEZ GEZİLECEK YERLER
UŞAK’TA NE YENİR & EN İYİ UŞAK RESTORANLARI

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.